Головна
Реєстрація
Вхід
П`ятниця
05.03.2021
18:32
Вітаю Вас Гость | RSS
Комунальний заклад "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5"


Меню сайту

Наше опитування

Оцініть наш сайт

javascript:// javascript://
Всього відповідей: 1313


Кнопка сайту
КЗ

[ Отримати код:]


Рідне місто
Бобринець

Погода в Украине

Корисний софт

Корисні сайти Історичні загадки 
Загадки Бобринеччини (за Георгієм Лашкулом)
Г. Лашкул: "Людині завжди хочеться доторкнутися до глибин віків..." 

      Завжди хочеться у відомому знайти щось таємне, загадкове. Бо насправді ми зовсім нічого не знаємо про життя предків, а 200-300 літня історія міста - не більше, ніж скупі факти, іноді безсоромно перекручені. Нині модно шукати свої "сім чудес". Втрачене нелегко повернути назад, ще складніше його пояснити. Тому залишаються тільки запитання, на які годі шукати однозначної відповіді. Спробуємо й ми означити свої сім загадок бобринецького краю.

Загадка перша.  Назва міста Бобринець
      Люди жили в цих місцях давно, про що свідчать кургани доби бронзи (ІІ тисячоліття до н. е.), скіфське поселення (V-IV століття до н. е.), знахідки римських монет (ІІ ст. н. е.). Але хроніки поселення людей в цих краях не існує. Тому за відлік взято час катеринської доби, коли вперше з'являються відомості про Бобринець.
      Дослідження В. А. Семенова-Тяньшанського, В. Лободи, Ю. Матівоса, В. Антоновича не дають конкретних відповідей щодо конкретної дати заснування міста та життя тут людей.
      З упевненістю можна сказати єдине: Бобринець має 5-тисячолітню історію. І в перекладі з тюркської річка Чакоклія - "чиста вода", тобто Бобринка, а Бобринець - "земля у вигляді змії".

Загадка друга.  "Місто-печера" з катакомбною системою
      Час від часу людську уяву збуджують відомості про лабіринти, виявлені під різними містами в різних країнах. Під Бобринцем також є розгалужена сітка підземних ходів. Хто, коли й навіщо почав їх будувати, достеменно не відомо. Але дослідження професора Д. Тєлєгіна, краєзнавця Г. Семеська підтверджують, що місто Бобринець, як і Троя, Рим, Київ, має подібну систему підземель, які функціонували в ІІІ-ступеневій системі скральних ходів, храмів, сховищ, баз, склепів тощо.
      а) Дохристиянський період (ІІ-VI століття після народження Христа). Підземні ходи цього часу мали релігійно-магічний характер. Відходи з печер Володимирської балки до притоки Бобринки, річки Віщої були на глибинах від 5 до 20 метрів (їх майже знищено).
      б) Християнський період - X-XV століття. Будівництво другого кола підземних ходів носило прикордонно-охоронний зміст. Будувалися катакомби і поширені вони були серповидними колами від річки Чакоклія (Бобринка) до центру міста (нинішнього Будинку дитячої творчості). Довжина печер цього періоду складає 7-11 км. Татаро-монгольське нашестя прискорило будівництво глиняних, кам'яних підземель доброї якості. В них зберігали зброю, харчі, переховували людей і тварин.
      в) Третій період. Пізня система або торгово-господарська, печерно-погрібна модель (XVIII-XIX ст.). Так її називав Тєлєгін. Ця катакомбна забудова була найдосконалішою. З Бобринки човнами торговці заходили в скритні лагуни-сховища, що були під землею. Практично всі храми, Локанда (м'ясний павільйон у Бобринці), навчальні заклади, юдейські синагоги мали зв'язки та виходи в потаємні місця "схрони". Карти-схеми ходів знаходяться в еміграційних колах єврейської діаспори.
      Час від часу на місці новобудов у Бобринці виникають провалля, пустоти, які означують підземний хід. Років десять тому в давно збудованому сараї, в домоволодінні жителів Бобринця, з'явилося таке провалля. Щоб позбутися його, господарі почали зсипати в цю пустоту будівельне сміття. Їхнього сміття виявилося замало, тому зсипали його в діру ще й сусіди. В пустоту увійшло, мабуть, з кілька тонн.
      До речі, ні в якому разі не потрібно самостійно вирушати на пошуки ходів - це вкрай небезпечно, оскільки підземні гази, обвали можуть назавжди поховати під землею людину.

Загадка третя.  Володимирівська сакральна кам'яна балка
      Первісне поселення тут з'явилося в ІІ тисячолітті до народження Христа. Балка мала джерела (тепер збереглося тільки одне, яке сучасники вже назвали "істочником". До нього приїзжають по воду багато бобринчан.) Збереглися унікальні стовпи рукотворного капища (жертовника) угличів-слов'ян, дикоростучі лікарські трави, Андріївський солярний знак (символ Андрія Первозванного у вигляді букви Т) - збіг двох степових річок Сугоклії й Чакоклії. Д. Тєлєгін у 1972 році сказав про цю балку: "Ця місцевість дихає історичною пам'яттю і збереження її наш священний обов'язок, якщо ми хочемо бути людьми".Загадка четверта.  "Бобринецький аквацентр"
         Нині з глибин людської пам'яті постає перед нами унікальна жива пам'ятка природи та людської праці, що знаходиться у самому серці міста СваРода, - сучасна вулиця Леніна та провулок Базарний, 14 х 14 кроків від сходу на захід, територія нинішнього парку ім. Кропивницького. Тут розміщена пам'ятка, яка отримала від наших батьків назву "Живий коловрат води". З переказів старожилів єврейської діаспори Й. Я. Каневського та С. І. Андрашкіна, а також Л. М. Паладія, який записав дану інформацію, це джерело-криниця було забудоване іудохристиянами міста за наказом адміністрації магометян в кінці XVII - на початку XVIII століття, а розчищене і окультурене в 1767-1769 роках. Глибина його складала 20-22 м, ширина 1,5 м. Запас води був невичерпний, оскільки під джерелом знаходилося підземне надпотужне озеро цінних водних запасів.   До цього часу відкритим залишається питання: хто й навіщо заблокував це джерело життя і здоров'я дубовими колодами завдовжки 12 метрів. Їх тягли волами з Чорнолісся. Одні легенди розповідають, що це зробили мусульмани-колоністи перед тим, як залишити наші землі. З інших переказів дізнаємося, що це було зроблено руками перших "цілинників" Степу в 1767-1777. Де правда? Один Творець знає...   Достовірно відомо, що в середині 60-х років ХХ століттяце джерело проявило себе фонтаном води, яка пробила товщу пробкових систем та дренажну грунтову породу. Це додало клопотів комунальній службі міста та тодішньому голові Бобринця Є. Лисенку.   Напевне, потрібно довіряти нашим предкам та їх досвіду. Вони залишили цю пам'ятку і згадку краю не без умислу і, мабуть, прийшов час нам її розгадати, реконструювати, залишити дітям і внукам цілюще джерело сили, здоров'я, добра та любові.


Загадка п'ята  Адмінбудинок османських володарів XVII ст.
      Це теперішня поліклініка в центрі Бобринця, що зберегла деякі риси архітектури магометан. Історія забудови, і загалом той період в житті поселення невідомий. Тут за 350 років було все: управління, в'язниця, армійський штаб армії Суворова. Ці фортечні стіни ще довго вібруватимуть людською сумною і радісною пам'яттю. Біля цього будинку на вул. Бульварній (нині пров. В. Порика) в 1754 році було знищено магометанський мінарет.

Загадка шоста.  Локанда
          Історичний торговельний, господарський, географічний центр Бобринця. Назва - від слова "локати" - місце купівлі-продажу, вербування вільнонайманих робітників, про що писав Ленін в роботі "Розвиток капіталізму в Росії". З даху Локанди влітку 1905 року Лев Бронштейн (Троцький) вів 12-годинну промову-заклик до селян. Тоді його слухали 7 тисяч осіб ("Елисаветградские новости" №32, 1905 р.)Загадка сьома.  Знакові постаті
          Не тільки єгипетських фараонів бальзамували після їх смерті. Бальзамуванню були піддані тіла Леніна, Пирогова і... бобринецької меценатки, геніальної жінки-воїна Анни Дмитрян. Після відходу за межу вічності її тіло було забальзамоване у власному храмі Св. Пантелеймона у Бобринці, де передвівтарний мавзолей був художньою та історичною цінністю. Зроблений він був з гірського кришталю, венеціанського скла та мармуру. Унікальне бальзамування провів лікар Гільштейн, учень Миколи Пирогова. Це диво було знищене у 1932 році.
      Що ми знаємо про цю дивовижну жінку?

Переклад сайту

Наші координати
вул. Миколаївська, 72
м. Бобринець
Кіровоградська обл.
27200
тел. (05257)-3-46-48
Ел. пошта:

Мініпрофіль:
Гость

Повідомлення:

Група:
Гість
Час: 18:32

Гість, ми раді Вас бачити :) Будь ласка, зареєструйтесь або авторизуйтесь!

Форма входу


Статистика

Статистика матеріалів
Новин: 943
Форум: 68/418

Зареєстровано на сайті
Всього: 1676
Нових за місяць: 0
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Сьогодні сайт відвідали


Географія відвідувачів


Актуально

Календар новин і свят

«  Березень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Оновлення форуму

Останній коментар
Увага! Змінено формат дистанційного навчання!

Пошук

КЗ "ЗШ І-ІІІ ступенів №5" Бобринецької міської ради © 2021
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz